نکات کنکوری” تعریق در گیاهان”

مبحث گیاهان زیست کنکور

تعریق در گیاهان

در بعضی از گیاهان علفی، اگر مقدار آبی که در اثر فشار ریشه ای به برگ ها می رسد از مقدار تعرق آن از سطح برگ بیشتر باشد آب به صورت قطراتی ( یعنی به صورت مایع ) از انتها یا لبه برگ ها خارج می شود.

تعریق از ساختارهای ویژه ای به نام روزنه های آبی انجام می شود که همیشه باز هستند و محل آن ها در انتها یا لبه ی برگ ها است.

اگر به شکل دقت کنید در می یابید که محل خروج آب در امتداد رگبرگ ها است، به عبارت دیگر روزنه های آبی در انتهای آوندهای چوبی رگبرگ ها قرار دارند.

sweating plant

  شرایط محیطی ایجاد شبنم و وقوع پدیده تعریق مشابه است. اما این موضوع نباید سبب شود که این دو پدیده را با هم اشتباه بگیرید، شبنم حاصل میعان بخار آب موجود روی اجسام است ولی پدیده تعریق، قطرات آب از دستگاه آوندی گیاه و از محل حاشیه برگ ها خارج می شوند.

وقوع پدیده تعریق، نشانه وجود فشار ریشه ای است.

شرایط محیطی موثر بر وقع پدیده تعریق به گونه ای است که میزان تعرق را کاهش می دهد ( مثلاً دمای هوا پایین و رطوبت بالا ) و همین امر موجب افزایش مقدار آب درون آوندهای چوبی خواهد شد در نتیجه آب به صورت مایع و از انتهای آوندهای چوبی خارج می گردد.

با مطالب زیر، به زیست صد نزدیکتر میشیم

معتبرترین محصولات

گروه آموزشی دکتر مدرسه در جهت ارائه ی باکیفیت ترین و معتبرترین محصولات آموزشی کنکورهای سراسری قدم بر میدارد. محصولات ما زیر نظر رتبه های برتر کنکور تألیف و طراحی می گردند.

بالاترین کیفیت محصولات

بالاترین امنیت خرید

دانلود، خرید و ارسال آنی

پشتیبانی بسیار سریع

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x