جمع بندی جذاب مبحث ” جذب نیتروژن در خاک” زیست کنکور

مبحث گیاهان زیست کنکور

جذب نیتروژن در خاک

گیاهان، مواد مغذی مثل آب و مواد معدنی ( نیتروژن، فسفر و … ) را به کمک اندام های خود جذب می کنند، یکی از مهم ترین این اندام ها، ریشه ها هستند.

با اینکه 78 درصد جو زمین را نیتروژن تشکیل داده است اما گیاهان نمی توانند شکل مولکولی نیتروژن را جذب کنند.

بیشتر ( نه همه ) نیتروژن مورد استفاده به صورت یون آمونیوم یا نیترات است.

از آنجایی که یون آمونیوم و نیترات در خاک و توسط ریزاندامگان ( باکتری ها و بعضی قارچ ها ) ساخته می شوند، می توان گفت که جذب نیتروژن توسط ریشه ها انجام می شود.

باکتری های تثبیت کننده نیتروژن در خاک، نیتروژن جو را به آمونیوم که نیتروژن قابل استفاده برای گیاهان است، تبدیل می کنند.

باکتری های آمونیاک ساز، از مواد آلی خاک ( گیاخاک) برای ساخت آمونیاک ( نه آمونیوم )  استفاده می کنند، آمونیاک با دریافت یک هیدروژن مثبت از خاک به یون آمونیوم تبدیل می شود.

باکتری های تثبیت کننده نیتروژن بر خلاف باکتری های آمونیاک ساز، نیتروژن غیرقابل استفاده برای گیاه را به طور مستقیم به نیتروژن قابل استفاده گیاه یعنی آمونیوم تبدیل می کنند.

باکتری های نیترات ساز، آمونیوم را به نیترات تبدیل می کنند و جالب اینجاست که هم آمونیوم و هم نیترات، هر دو مواد نیتروژن دار قابل جذب برای گیاهان هستند.

بر اساس نکته قبل، اگر در تستی مطرح شد که ماده اولیه و محصول فعالیت باکتری های نیترات ساز هر دو توسط گیاه قابل جذب هستند، شک نکنید و تیکش را بزنید، چون هم آمونیوم و هم نیترات هر دو توسط گیاه جذب می شوند.

آمونیوم به طور مستقیم توسط ریشه گیاهان جذب و به اندام های هوایی گیاه ( ساقه و برگ ها) فرستاده می شود.

دقت کنید که نیترات پس از جذب توسط ریشه ها، درون آنها یی واکنش هایی به آمونیوم تبدیل شده و بعد به اندام های هوایی فرستاده می شود.

برآمدگی هایی که در سطح ریشه ی گیاه ( تصویر ) مشاهده می کنید، تارهای کشنده هستند که از تمایز بعضی از یاخته های روپوستی در گیاهان جوان به وجود می آیند.

باکتری های تثبیت کننده نیتروژن، آمونیاک ساز و نیترات ساز ترکیباتی از خاک هستند، در واقع خاک از سه بخش آلی، غیر آلی و ریزاندامگان ( همین باکتری ها و بعضی قارچ ها)  تشکیل شده است.

مواد آلی خاک یا گیاخاک ( هوموس) به طور عمده از بقایای جانداران و به ویژه اجزای در حال تجزیه آن ها تشکیل شده است. پس باکتری های آمونیاک ساز از تجزیه بقایای جانداران آمونیاک می سازند.

بعضی از اجزای گیاخاک، موادی اسیدی تولید می کنند، این مواد اسیدی دارای بار منفی هستند و با جذب یون های مثبت ( مثل یون آمونیوم ) آنها را در سطح خود نگه می دارند و مانع از شست و شوی این یون ها می شوند.

از دید طراح !

اگه توی تستی بهتون گفتن گیاخاک یا بعضی از اجزای آن در تسهیل جذب یون های مثبت توسط ریشه ها نقش دارد اون رو بدون شک جواب درست در نظر بگیرین، دلیلش همون مواد اسیدی دارای بار منفی هست دیگه . وقتی عبارت ” نقش دارد ” توی تستی بیاد باید به دنبال یک رابطه باشی که ممکن حتی به صورت زنجیروار باشه!!!

نکته خفن داریم!

حواستون خیلی خیلی به موارد زیر باشه، بعضی وقتا دردسر درست میکنن!!!
باکتری های تثبیت کننده نیتروژن:

  1. تبدیل نیتروژن جو به آمونیوم
  2. تبدیل نیتروژن جو به نیترات

باکتری های آمونیاک ساز

  1. تبدیل مواد آلی ( گیاخاک) به آمونیاک یا ترکیبی مولکولی
  2. تبدیل مواد آلی ( گیاخاک ) به آمونیوم یا ماده ای یونی

باکتری های نیترات ساز

  1.  تبدیل آمونیوم ( یونی با بار مثبت ) به نیترات ( یونی با بار منفی)
  2.  تبدیل آمونیاک به نیترات

فصل 6 زیست دهم : گیاخاک سبب اسفنجی شدن خاک می شود که این امر، عاملی کمک کننده به پیش روی ریشه در خاک است، از طرفی ترشح ترکیب پلی ساکاریدی توسط کلاهک سبب لزج شدن سطح آن ( کلاهک ) و در نتیجه نفوذ آسان ریشه به خاک می شود.

معتبرترین محصولات

گروه آموزشی دکتر مدرسه در جهت ارائه ی باکیفیت ترین و معتبرترین محصولات آموزشی کنکورهای سراسری قدم بر میدارد. محصولات ما زیر نظر رتبه های برتر کنکور تألیف و طراحی می گردند.

بالاترین کیفیت محصولات

بالاترین امنیت خرید

دانلود، خرید و ارسال آنی

پشتیبانی بسیار سریع

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x