جمع بندی جذاب مبحث ” کبد” کنکور + دانلود رایگان

زیست شناسی کنکور

اهمیت مبحث کبد

” کبد ” در کتاب های زیست شناسی دهم و یازدهم به صورت مستقیم و غیرمستقیم آمده است و چون بزرگترین غده ی بدن انسان است در کنکورهای سراسری ، اهمیت خاصی را دارد.

 کبد در کنکور

” کبد ” به دلیل دارا بودن بخش درون ریز و برون ریز شبیه پانکراس است اگرچه کبد بزرگترین غده ی بدن انسان است.

ترشحات برون ریز کبد

” ترشحات کبد ” در کتاب های درسی و کنکورهای سراسری به طور کلی صفرا نامیده می شود که به طور مداوم در حال تولید است و پس از خروج از کبد در کیسه ای به نام صفرا جمع آوری می شود.

صفرا چیست؟

” صفرا ” مجموعه ای از مواد مانند آب، یون (بی کربنات) ، لسیتین، کلسترول، نمک های صفراوی، بیلی روبین و برخی داروهای مصرفی است.

زیست شناسی کنکور

زمان و مکان عمل صفرا؟ (همزمانی وارد شدن کیموس و صفرا به دوازدهه)

زمانی که غذا به شکل کیموس وارد دوازدهه می شود صفرا هم وارد دوازدهه می شود و به هضم غذا به ویژه چربی ها کمک می کند

ترشحات درون ریز کبد

” کبد ” در حد و اندازه ی کتاب های درسی و کنکورهای سراسری، هورمونی به نام اریتروپوئتین ترشح می کند که به تنظیم خون سازی بدن کمک می کند این هورمون علاوه بر کبد از کلیه هم ترشح می شود که عمل این هورمون هم تأثیر بر روی یاخته های بنیادی مغز استخوان است.

محل قرارگیری کبد و ساختار آن

کبد بزرگ ترین غده ی گوارشی است که درست زیر پرده دیافراگم و بخش اعظم آن در سمت راست حفره شکمی قرار دارد. در سطح کتاب درسی یک بافت پیوندی نازک، کبد را به دو قسمت نامساوی تقسیم می کند به طوری که قسمت راست کبد از قسمت چپ آن بزرگتر است و کیسه صفرا در پشت کبد و زیر قسمت راست قرار گرفته است.

دو مجرای اصلی صفراوی که از سمت راست و چپ کبد منشأ می گیرند به بکدیگر می پیوندند و یک مجرای واحد را تشکیل می دهند، این مجرا در ادامه با مجرای کیسه صفرا ادغام می شود.

مجرای مشترک کبد و کیسه صفرا از پشت دوازدهه عبور کرده و در مجاورت دوازدهه، پس از ادغام با مجرای تحتانی لوزالمعده به دوازدهه می ریزد.

نکته کنکور :

اگر به شکل کتاب درسی نیک بنگرید در خواهید یافت که در انتهای مجرای مشترک صفراوی – لوزالمعده ای یک بنداره وجود دارد که با رنگ بنفش در شکل نمایان است. این بنداره از ورود صفرا و شیره لوزالمعده از طریق مجرای مشترک در زمان هایی که نیاز به ورود این مواد به دوازدهه نیست، جلوگیری می کند.

کیسه صفرا بیشتر صفرایی که از کبد ترشح می شود را در خود ذخیره می کند اما مقدار کمی از صفرای تولید شده در کبد می تواند مستقیماً وارد دوازدهه شود.

رگ های کبد

سیاهرگ های خارج شده از معده،روده های کوچک و بزرگ، راست روده، طحال و لوزالمعده، در نهایت به سیاهرگ باب می پیوندند.
سیاهرگ باب پس از ورود به کبد دو شاخه شده و یک شبکه مویرگی بزرگ را در کبد ایجاد می کند، این شبکه مویرگی در بالای کبد در نهایت سیاهرگ فوق کبدی را ایجاد می کند.
خون سیاهرگ فوق کبدی به درون بزرگ سیاهرگ زیرین و پس از آن وارد دهلیز راست قلب می شود.
بزرگ سیاهرگ زیرین در بخش انتهایی حفره شکمی دو شاخه می شود که شاخه های آن در نزدیکی آپاندیس و راست روده هر کدام به دو شاخه بزرگ و کوچک دیگر تقسیم می شوند.

نکته ترکیبی از کبد هم میگم براتون

فصل 4 دهم : فقط مواد جذب شده توسط خون مستقیماً به کبد می آیند. پس لیپیدها و ویتامین های محلول در چربی به طور مستقیم به کبد نمی آیند بلکه پس از خروج از جریان لنف و ورود به خون، در جریان عمومی به کبد راه می یابند.

فصل 4 دهم : کبد خون رسانی دوگانه دارد : یکی سرخرگی از آئورت و یکی سیاهرگی از دستگاه گوارش ، دوستان من، بالاخره کبد هم خون روشن میخاد خب….

اعمال دیگر کبد چیست؟

کبد علاوه بر گوارش چربی ( از طریق صفرا) و تنظیم خون سازی ( از طرییق هورمون اریتروپویتین) کارهای دیگری نیز انجام می دهد که در ادامه به آن ها می پردازیم:
ذخیره برخی از مواد : کبد در ذخیره موادی مانند گلیکوژن، انواعی از لیپیدها ، آهن و ویتامین ها نقش دارد.

پاکسازی و دفع سموم و مواد اضافی : تجزیه ی پروتئین ها در کبد منجر به تولید آمونیاک می گردد که این ماده به شدت برای بدن سمی است و باید به سرعت دفع گردد ( تجزیه و آمونیاک و تبدیل آن به اوره در کبد صورت می گیرد)
دفع لیپیدهای اضافی مانند کلسترول ولسیتین که به صفرا وارد می شوند و از بدن دفع می گردند

معتبرترین محصولات

گروه آموزشی دکتر مدرسه در جهت ارائه ی باکیفیت ترین و معتبرترین محصولات آموزشی کنکورهای سراسری قدم بر میدارد. محصولات ما زیر نظر رتبه های برتر کنکور تألیف و طراحی می گردند.

بالاترین کیفیت محصولات

بالاترین امنیت خرید

دانلود، خرید و ارسال آنی

پشتیبانی بسیار سریع

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x