زیست کنکور

سامانه کناری لیمبیک

بخش هایی که با رنگ بنفش در شکل مشخص شده اند، نشان دهنده ی سامانه کناری ( لیمبیک ) هستند. این سامانه با قشر مخ، تالاموس ها و هیپوتالاموس ارتباط دارد و در یادگیری و احساساتی مانند ترس، خشم، لذت نقش ایفا می کند.

سامانه لیمبیک در زیر قشر مخ و در دو طرف تالاموس ها مستقر است، دقت داشته باشید که از تطبیق این شکل و شکل 16 می توان دریافت که قسمت فوقانی سامانه لیمبیک در بالای رابط پینه ای جای دارد.

لوب( پیاز)های بویایی بخشی از سامانه لیمبیک نیستند اما با این سامانه ارتباط دارند، از این رو سامانه لیمبیک در پردازش اطلاعات بویایی نقش دارد.

اسبک مغز ( هیپوکامپ) یک ساختار عصبی خمیده است که جانبی ترین ( کناری ترین) بخش سامانه لیمبیک را به شمار می رود به طوری که درون لوب گیجگاهی قرار گرفته است.

در هر یک از نیم کره های مخ و در سطحی پایین تر از تالاموس و هیپوتالاموس، یک اسبک مغز وجود دارد، به عبارت دیگر، در مغز انسان دو اسبک مغز وجود دارد که هر کدام در یکی از لوب های گیجگاهی جای دارند ( برای دیدن اسبک مغز ( هیپوکامپ) در نیمه راست مخ در شکل باید خیلی فوکوس کنی ).

هیپوکامپ در ایجاد حافظه کوتاه مدت و تبدیل آن به حافظه بلندمدت نقش دارد.

در این شکل حالت تخم مرغی شکل تالاموس و تفاوت اندازه آن با هیپوتالاموس بهتر از شکل قبل نمایان است.

معتبرترین محصولات

گروه آموزشی دکتر مدرسه در جهت ارائه ی باکیفیت ترین و معتبرترین محصولات آموزشی کنکورهای سراسری قدم بر میدارد. محصولات ما زیر نظر رتبه های برتر کنکور تألیف و طراحی می گردند.

بالاترین کیفیت محصولات

بالاترین امنیت خرید

دانلود، خرید و ارسال آنی

پشتیبانی بسیار سریع

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x