حتماً از شرط یه سوال تو کنکور خواهیم داشت

چرا باید مبحث شرط را مطالعه کنیم؟ و چیست ؟

از مبحث هایی که حتما و به طور قطع در کنکور سراسری از شما سوال می گردد ” مبحث شرط ” خواهد بود . همانطور که از اسمش مشخص است چیزی را شرط می کند و نتیجه ای را نشان می دهد. به طور مثال وقتی بگوییم ” اگر این کتاب را بخوانی، عربی 80 درصد به بالا می زنی “. که در این حالت از ادوات شرط “اگر” استفاده کرده ام و چندین ادوات شرط دیگر نیز داریم. فعلاً همین نکته را بدانید که ادوات شرط تغییراتی در فعل های بعد از خود به وجود می آورند.

ادوات شرط

در ابتدا به این ادوات اشاره کنم و هر جا آنها را دیدید دنبال شرط بگردید و خیال همه را راحت کنید. مهم ترین ادوات شرط بدین گونه است:

به حرکات این چهار کلمه توجه کنید چرا که نباید با کلمات دیگر این ها را اشتباه بگیرید. حرکاتشون خیلی مهمه، با حرکت یاد بگیرید

ادوات شرط

عمل ادوات شرط چگونه است و چه تغییراتی را اعمال می کنند؟

بعد از این کلمات در یک جمله حتما دوتا فعل می آید و هر دو را مجزوم می کنند ( یعنی ساکن ) یا ( حذف نون (جمع مونث هم که حذف نداریم)). هر فعلی را که بلافاصله مستقیم بعد از ادوات شرط قرار بگیرد را فعل شرط بگویید و به فعل بعدی ، جواب شرط بگویید.

چه زمانی فعل دوم ، فعل جواب شرط نیست؟ ( این نکته فوق العاده مهم و کنکوری است و یاد بگیرید).

هرگاه فعل هایی مستقیما بعد از حروف ( وَ، ثُمَّ، أو ، فَ .. ) بیاید هرگز جواب شرط نخواهد بود و هرگز فعل شرط هم نخواهد بود و در واقع هیچی نیست اما می تواند معطوف به فعل یا جواب شرط باشد. در واقع هدف اصلی نیست و شما هم روی این فعل زوم نکنید چون مهم نیست.

تغییرات فعل شرط

تغییرات :

فعل بعد از ادوات یا مضارع است یا ماضی و غیر از این دو زمان چیز دیگری نداریم. پس کار راحت شد و خودتان را گیج نکنید ( البته نوع فعل ممکن است ثلاثی مجرد باشد یا باب های ثلاثی مزید).

تغییرات فقط و فقط و فقط به صورت مجزوم شدن اتفاق می کند یعنی آخر فعل مجزوم می شود . مجزوم شدن هم که یعنی هر حرکتی آخر فعل باشد به سکون تبدیل می گردد و در صیغه هایی که نون آخر دارند هم نون حذف می شود ( جمع مونث هم که حذف نداریم و تغییر نداریم کلا ( هیشکی نمی تونه به جمع خانم ها دست بزنه ، تمام خخخخ)). فعل ماضی هم چون گذشته رفته و در دسترس نیست قابل تغییر نیست.

باید یاد گرفته باشید که تغییرات چگونه است؟ به این صورت اگر فعل ماضی باشد که هیچ تغییری نداریم و اگر مضارع باشد یا علامت سکون یا حذف نون ( به جمع خانوم ها هم که دست نزنید جیغ میزنن).

درباره ی تغییرات اتفاق افتاده صحبت کرده ایم و مورد دیگر این دو نکته ی مهم است که خیلی هم زیاد اتفاق می افتد و من به شخصه توصیه میکنم توجه زیادی را به این دو نکته اختصاص دهید که طرح چنین سوالاتی باعث سردرگمی شما داوطلبان عزیز نشود.

نکته اول : لازم نیست زمان فعل شرط و جوب شرط یکسان باشد. شاید یکی مضارع باشد و دیگری ماضی یا بر عکس. هیچ اجباری وجود ندارد که زمان ها یکسان باشد.

نکته ی دوم: گاهی اتفاق می افتد که به جای جواب شرط ( در بالا گفتم فعل است ) ما فعل نداشته باشیم و صرفا یک جمله ی اسمیه داشته باشیم مانند مثال زیر:

مَنْ یَتوکّلْ علی الله فهو حَسبُهُ.

مَنْ یَجتهدْ فی دروسه فهو ناجحٌ

هنگامی که مطالب کتاب عربی تخصصی را بررسی میکردم بعضی جمله ها را دیدم که شرط بوده اند در حالیکه نصف و نیمه از ساختار شرط تبعیت می کردند ، به این صورت که ادوات شرط و فعل شرط وجود داشته باشد اما جواب شرط حذف شده باشد. این مورد زمانی اتفاق می افتد که با حذف جواب شرط، تغییری در معنا و مفهوم ساختار شرط جمله اتفاق نیفتد و معنا کاملا رسانده شود. که اگر فعل شرط ، فعل ماضی باشد این اتفاق می افتد.

مثال زیر:

العالِمُ حَیٌّ و إنْ کانَ مَیّتاً

که در واقع جمله ی کامل این است : و إنْ کان العالم میّتاً فهو حَیُّ.

قواعد شرط و تمام نکات ریز و درشت آن را بررسی کردیم حال به مهم ترین مبحث آن یعنی ترجمه می رسیم که خیلی خیلی مهم است و حتماً اگر از قواعد شرط سوالی طرح نشود از ترجمه ی آن سوال طرح می شود.

ترجمه ی ساختار شرط

همین شیوه ای که در عکس زیر قرار دارد را ملکه ی ذهنتان کنید تا بتوانید ترجمه شرط ( فعل و جواب شرط ) را براحتی انجام دهید و تست کنکورش را با موفقیت پاسخ دهید.

جهت دریافت فایل این مبحث کلیک کنید

نویسنده :  دکتر سعید ظفری

منبع : دکتر مدرسه

روش های نوین مطالعه

آخرین مطالب

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x